2510-29X25YD
Manufacturer:
3M
Part Number:
2510-29X25YD
Category:
Tape
Description:
TAPE CLOTH YELLOW 29"X25YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Backing, Carrier :
Fabric
Color :
Yellow
Length :
75' (22.9m) 25 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Cloth Tape
Temperature Range :
220°F (104°C) Max
Thickness :
0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Insulating, Sealing, Splicing
Width :
29.00" (736.60mm)