9471LE-24"X180YD
Manufacturer:
3M
Part Number:
9471LE-24"X180YD
Category:
Tape
Description:
TAPE ADHSV TRANSFER 24"X180YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 300LSE
Backing, Carrier :
Polycoated Kraft Liner
Color :
Length :
540' (164.6m) 180 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
Thickness :
0.0063" (6.3 mils, 0.160mm)
Thickness - Adhesive :
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Usage :
Bonding
Width :
24.00" (609.60mm)