1245 16M5X50MMMC4
Manufacturer:
3M
Part Number:
1245 16M5X50MMMC4
Category:
Tape
Description:
3M EMBOSSED COPPER FOIL EMI SHIE
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Copper Foil
Color :
Natural
Length :
54' (16.5m) 18 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Copper Foil
Temperature Range :
Thickness :
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Usage :
EMI Shielding
Width :
1.97" (50.00mm)