11-5-F9460PC
Manufacturer:
3M
Part Number:
11-5-F9460PC
Category:
Tape
Description:
TAPE ADHSV TRANSFER CLR 11"X5YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 100MP
Backing, Carrier :
Polycoated Kraft Liner
Color :
Clear
Length :
15' (4.6m) 5 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
300°F (149°C) Max
Thickness :
0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Thickness - Adhesive :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Usage :
Width :
11.00" (279.40mm)