1183 25MMX165MMC9
Manufacturer:
3M
Part Number:
1183 25MMX165MMC9
Category:
Tape
Description:
3M TIN-PLATED COPPER FOIL EMI SH
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Conductive Acrylic
Backing, Carrier :
Copper Foil, Tin Plated
Color :
Silver
Length :
54' (16.5m) 18 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Copper Foil
Temperature Range :
Thickness :
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
0.0014" (1.4 mils, 0.035mm)
Usage :
EMI Shielding
Width :
0.98" (25.00mm)