2525-100MMX55MM
Manufacturer:
3M
Part Number:
2525-100MMX55MM
Category:
Tape
Description:
TAPE SPLICING ORANGE 3.94"X60YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Color :
Orange
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Splicing
Temperature Range :
300°F (149°C)
Thickness :
0.0095" (9.5 mils, 0.241mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
3.94" (100.00mm)