3M 4496W CIRCLE-0.813"-1000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 4496W CIRCLE-0.813"-1000
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COAT 13/16" DIA 1000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 430
Backing, Carrier :
Polyethylene Foam
Color :
White
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
158°F (70°C) Max
Thickness :
0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
0.81" (20.65mm) 13/16" dia