3M 4492B CIRCLE-0.563"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 4492B CIRCLE-0.563"-2000
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COAT 9/16" DIA 2000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 430
Backing, Carrier :
Polyethylene Foam
Color :
Black
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
158°F (70°C) Max
Thickness :
0.0313" (31.3 mils, 0.794mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
0.56" (14.30mm) 9/16" dia