3M 363 CIRCLE-0.563"-250
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 363 CIRCLE-0.563"-250
Category:
Tape
Description:
TAPE GLS CLOTH 9/16" DIA 250/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone Thermosetting
Backing, Carrier :
Aluminum Foil
Color :
Silver
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Glass Cloth
Temperature Range :
-65°F ~ 600°F (-54°C ~ 316°C)
Thickness :
0.0073" (7.3 mils, 0.185mm)
Thickness - Adhesive :
0.0039" (3.9 mils, 0.099mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0034" (3.4 mils, 0.086mm)
Usage :
Width :
0.56" (14.30mm) 9/16" dia