3M 9629PC CIRCLE-2.500"-100
Part Number:
3M 9629PC CIRCLE-2.500"-100
Description:
TAPE DBL COAT 2 1/2" DIA 100/RL
Adhesive :
Quick-Stick
Backing, Carrier :
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Color :
Clear
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
200°F (93°C) Max
Thickness :
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Thickness - Adhesive :
0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Usage :
Width :
2.50" (63.50mm) 2 1/2" dia