1181 12MMX165MMC19
Manufacturer:
3M
Part Number:
1181 12MMX165MMC19
Category:
Tape
Description:
3M COPPER EMI SHIELDING TAPE 118
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Conductive Acrylic
Backing, Carrier :
Copper Foil
Color :
Natural
Length :
54' (16.5m) 18 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Copper Foil
Temperature Range :
Thickness :
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
0.0014" (1.4 mils, 0.035mm)
Usage :
EMI Shielding
Width :
0.47" (12.00mm)