3M 467MP CIRCLE-0.813"-1000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 467MP CIRCLE-0.813"-1000
Category:
Tape
Description:
TAPE ADH TRAN 13/16" DIA 1000RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 200MP
Backing, Carrier :
Polycoated Kraft Liner
Color :
Clear
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
60°F ~ 100°F (16°C ~ 38°C)
Thickness :
0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Thickness - Adhesive :
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Usage :
Width :
0.81" (20.65mm) 13/16" dia