8979-48MMX54.8M BLK
Manufacturer:
3M
Part Number:
8979-48MMX54.8M BLK
Category:
Tape
Description:
TAPE DUCT BLUE 1.89"X60YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polyethylene Film
Color :
Blue
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Duct Tape
Temperature Range :
200°F (93°C) Max
Thickness :
0.0121" (12.1 mils, 0.307mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
General Purpose
Width :
1.89" (48.00mm)