3M 468MP CIRCLE-0.313"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 468MP CIRCLE-0.313"-2000
Category:
Tape
Description:
TAPE ADHSV TRAN 5/16" DIA 2000RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 200MP
Backing, Carrier :
Polycoated Kraft Liner
Color :
Clear
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
60°F ~ 100°F (16°C ~ 38°C)
Thickness :
0.0094" (9.4 mils, 0.239mm)
Thickness - Adhesive :
0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Usage :
Width :
0.31" (7.87mm) 5/16" dia