3M 501+ CIRCLE-0.313"-5000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 501+ CIRCLE-0.313"-5000
Category:
Tape
Description:
TAPE MASK PUR 5/16" DIA 5000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Purple
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
300°F (149°C) Max
Thickness :
0.0073" (7.3 mils, 0.185mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
0.31" (7.87mm) 5/16" dia