3M 8901 CIRCLE-0.250"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 8901 CIRCLE-0.250"-2000
Category:
Tape
Description:
TAPE SPLIC BLU 1/4" DIA 2000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone Thermosetting
Backing, Carrier :
Polyester
Color :
Blue
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Splicing
Temperature Range :
-60°F ~ 400°F (-50°C ~ 204°C)
Thickness :
0.0024" (2.4 mils, 0.061mm)
Thickness - Adhesive :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Usage :
Width :
0.25" (6.35mm) 1/4" dia