3M 8997 CIRCLE-0.313"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 8997 CIRCLE-0.313"-2000
Category:
Tape
Description:
TAPE ADH TRAN AMB 0.31" RLL/2000
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyimide
Color :
Amber
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
500°F (260°C)
Thickness :
0.0022" (2.2 mils, 0.056mm)
Thickness - Adhesive :
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Usage :
Width :
0.31" (8.00mm)