51-PRINTED-1X100FT
Manufacturer:
3M
Part Number:
51-PRINTED-1X100FT
Category:
Tape
Description:
TAPE PROT BLACK/WHITE 1"X 33.3YD
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
High Tack
Backing, Carrier :
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Color :
Black, White Print
Length :
100' (30.5m) 33.3 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Protective - Printed
Temperature Range :
Thickness :
0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Corrosion Protection
Width :
1.00" (25.40mm)