5413-1.75OD-7/8ID-17
Manufacturer:
3M
Part Number:
5413-1.75OD-7/8ID-17
Category:
Tape
Description:
TAPE FILM AMBER 1 3/4"X 0.87"
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone Thermosetting
Backing, Carrier :
Polyimide
Color :
Amber
Length :
0.87" (22.10mm)
Product Status :
Active
Tape Type :
Film
Temperature Range :
Thickness :
0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Chemical Resistance
Width :
1.75" (44.45mm) 1 3/4"