3M 966 CIRCLE-1.500"-100
Part Number:
3M 966 CIRCLE-1.500"-100
Description:
TAPE ADHSV TRAN 1 1/2" DIA 100RL
Adhesive :
Acrylic, 100
Backing, Carrier :
Densified Kraft
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
300°F (149°C) Max
Thickness :
0.0061" (6.1 mils, 0.155mm)
Thickness - Adhesive :
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0038" (3.8 mils, 0.097mm)
Usage :
Width :
1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia