3M 9495MP CIRCLE-0.813"-250
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 9495MP CIRCLE-0.813"-250
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COAT 13/16" DIA 250/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 200MP
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
Clear
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
250°F (121°C) Max
Thickness :
0.0057" (5.7 mils, 0.145mm)
Thickness - Adhesive :
0.0029" (2.9 mils, 0.074mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Usage :
Width :
0.81" (20.65mm) 13/16" dia