353-48MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
353-48MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE SEALING TAN 1.89"X54.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
Tan
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Sealing
Temperature Range :
Thickness :
0.0019" (1.9 mils, 0.048mm)
Thickness - Adhesive :
0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Usage :
Width :
1.89" (48.00mm)