3M 301+ CIRCLE-0.563"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 301+ CIRCLE-0.563"-2000
Category:
Tape
Description:
TAPE MASK YLW 9/16" DIA 2000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Yellow
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
225°F (107°C) Max
Thickness :
0.0063" (6.3 mils, 0.160mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
0.56" (14.30mm) 9/16" dia