3M F9473PC CIRCLE-0.313"-250
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M F9473PC CIRCLE-0.313"-250
Category:
Tape
Description:
TAPE ADHSV TRAN 5/16" DIA 250RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 100MP
Backing, Carrier :
Polycoated Kraft Liner
Color :
Clear
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
300°F (149°C) Max
Thickness :
0.0140" (14.0 mils, 0.356mm)
Thickness - Adhesive :
0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Usage :
Width :
0.31" (7.87mm) 5/16" dia