3M 8992 CIRCLE-0.313"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 8992 CIRCLE-0.313"-2000
Category:
Tape
Description:
TAPE INSUL GRN 5/16" DIA 2000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone Thermosetting
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
Green
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Insulating, High Temperature
Temperature Range :
-60°F ~ 400°F (-50°C ~ 204°C)
Thickness :
0.0032" (3.2 mils, 0.081mm)
Thickness - Adhesive :
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
0.31" (7.87mm) 5/16" dia