3M 301+ CIRCLE-0.813"-1000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 301+ CIRCLE-0.813"-1000
Category:
Tape
Description:
TAPE MASK YLW 13/16" DIA 1000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Yellow
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
225°F (107°C) Max
Thickness :
0.0063" (6.3 mils, 0.160mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
0.81" (20.65mm) 13/16" dia