3M 361 CIRCLE-0.25"-250
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 361 CIRCLE-0.25"-250
Category:
Tape
Description:
TAPE GLASS CLOTH 1/4" DIA 250/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone Thermosetting
Backing, Carrier :
Glass Cloth
Color :
White
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Glass Cloth
Temperature Range :
-65°F ~ 450°F (-54°C ~ 232°C)
Thickness :
0.0064" (6.4 mils, 0.163mm)
Thickness - Adhesive :
0.0014" (1.4 mils, 0.036mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Usage :
Width :
0.25" (6.35mm) 1/4" dia