3M 4952 CIRCLE-1.5"-5
Part Number:
3M 4952 CIRCLE-1.5"-5
Description:
TAPE DBL COATED 1 1/2" DIA 5/RL
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Paper
Color :
White
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
160°F (71°C) Max
Thickness :
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Thickness - Adhesive :
0.0420" (42.0 mils, 1.067mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Usage :
Width :
1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia