3M 4951 CIRCLE-1.5"-5
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 4951 CIRCLE-1.5"-5
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COATED 1 1/2" DIA 5/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
White
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
200°F (93°C) Max
Thickness :
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Thickness - Adhesive :
0.0430" (43.0 mils, 1.092mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia