3M 201+ CIRCLE-0.563"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 201+ CIRCLE-0.563"-2000
Category:
Tape
Description:
TAPE MASK NAT 9/16" DIA 2000/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Natural
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
200°F (93°C) Max
Thickness :
0.0044" (4.4 mils, 0.112mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
0.56" (14.30mm) 9/16" dia