3M 2090 CIRCLE-0.313"-2000
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 2090 CIRCLE-0.313"-2000
Category:
Tape
Description:
PAINTER TAPE BLUE 0.313" 2K/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Blue
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
Thickness :
0.0054" (5.4 mils, 0.137mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
0.31" (8.00mm)