1-20-467MP
Manufacturer:
3M
Part Number:
1-20-467MP
Category:
Tape
Description:
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1"X20YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Polycoated Kraft Liner
Color :
Length :
60' (18.3m) 20 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
Thickness :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Adhesive :
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Usage :
General Purpose
Width :
1.00" (25.40mm)