3M 9495LE CIRCLE-0.5"-250
Part Number:
3M 9495LE CIRCLE-0.5"-250
Description:
TAPE DBL COATED 1/2" DIA 250/RL
Adhesive :
Acrylic, 300LSE
Backing, Carrier :
Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Color :
Clear
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
200°F (93°C) Max
Thickness :
0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Thickness - Adhesive :
0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Usage :
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2" dia