3M 4056 CIRCLE-1.5"-5
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 4056 CIRCLE-1.5"-5
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COATED 1 1/2" DIA 5/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 100
Backing, Carrier :
Polyurethane Foam
Color :
Black
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
220°F (104°C) Max
Thickness :
0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia