1100-UNPRINTED-2X100FT
Manufacturer:
3M
Part Number:
1100-UNPRINTED-2X100FT
Category:
Tape
Description:
TAPE LABEL PROTECTION 2"X33.3YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Vinyl
Color :
Length :
100' (30.5m) 33.3 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Label Protection
Temperature Range :
10°F ~ 120°F (-12°C ~ 49°C)
Thickness :
0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
2.00" (50.80mm)