3M 966 CIRCLE-0.313"-250
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 966 CIRCLE-0.313"-250
Category:
Tape
Description:
TAPE ADHSV TRAN 5/16" DIA 250RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 100
Backing, Carrier :
Densified Kraft
Color :
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
300°F (149°C) Max
Thickness :
0.0061" (6.1 mils, 0.155mm)
Thickness - Adhesive :
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0038" (3.8 mils, 0.097mm)
Usage :
Width :
0.31" (7.87mm) 5/16" dia