3M 465 CIRCLE-0.313"-250
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 465 CIRCLE-0.313"-250
Category:
Tape
Description:
TAPE ADH TRANSF 5/16"DIA 250/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 400
Backing, Carrier :
Polycoated Kraft Liner
Color :
Clear
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Adhesive Transfer
Temperature Range :
70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Thickness :
0.0055" (5.5 mils, 0.140mm)
Thickness - Adhesive :
0.0020" (2.0 mils, 0.050mm)
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Bonding
Width :
0.31" (7.87mm) 5/16" dia