3M 4952 CIRCLE-0.75"-5
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 4952 CIRCLE-0.75"-5
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COAT WHT 3/4" DIA 5/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Paper
Color :
White
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
160°F (71°C) Max
Thickness :
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Thickness - Adhesive :
0.0420" (42.0 mils, 1.067mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Usage :
Width :
0.75" (19.05mm) 3/4" dia