2693-12MMX55M
Manufacturer:
3M
Part Number:
2693-12MMX55M
Category:
Tape
Description:
TAPE MASKING TAN 0.47"X60YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper, Treated
Color :
Tan
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
325°F (163°C) - 30 minutes
Thickness :
0.0085" (8.5 mils, 0.216mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Paint Masking, Automotive
Width :
0.47" (12.00mm)