233+36MMX55M
Manufacturer:
3M
Part Number:
233+36MMX55M
Category:
Tape
Description:
TAPE MASKING GREEN 1.42"X60YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Green
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
250°F (121°C) - 30 minutes
Thickness :
0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Paint Masking, Automotive
Width :
1.42" (36.00mm)