3M 5952 CIRCLE-0.5"-5
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 5952 CIRCLE-0.5"-5
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COAT BLK 1/2" DIA 5/RL
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Polyethylene Film
Color :
Black
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
250°F (121°C) Max
Thickness :
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Thickness - Adhesive :
0.0400" (40.0 mils, 1.016mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Usage :
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2" dia