372-CLEAR-48MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
372-CLEAR-48MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE BOX SEAL CLR 1.89"X54.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polypropylene Film
Color :
Clear
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Box Sealing
Temperature Range :
Thickness :
0.0022" (2.2 mils, 0.056mm)
Thickness - Adhesive :
0.0008" (0.8 mils, 0.021mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0014" (1.4 mils, 0.036mm)
Usage :
Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Width :
1.89" (48.00mm)