3071-48MMX100M
Manufacturer:
3M
Part Number:
3071-48MMX100M
Category:
Tape
Description:
TAPE SPLICING CLR 1.89"X109.3YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polypropylene
Color :
Clear
Length :
328' (100m) 109.3 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Splicing
Temperature Range :
Thickness :
0.0021" (2.1 mils, 0.053mm)
Thickness - Adhesive :
0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Usage :
Width :
1.89" (48.00mm)