0.25-5-501FL
Manufacturer:
3M
Part Number:
0.25-5-501FL
Category:
Tape
Description:
TAPE LAMINATING CLEAR 1/4"X5YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Color :
Clear
Length :
15' (4.6m) 5 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Laminating
Temperature Range :
Thickness :
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Thickness - Adhesive :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
0.25" (6.35mm) 1/4"