371-TAN-48MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
371-TAN-48MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE BOX SEAL TAN 1.89"X54.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polypropylene Film
Color :
Tan
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Box Sealing
Temperature Range :
Thickness :
0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Adhesive :
0.0006" (0.6 mils, 0.015mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Usage :
Packaging, Sealing, Shipping
Width :
1.89" (48.00mm)