0.25-5-9495LE
Manufacturer:
3M
Part Number:
0.25-5-9495LE
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL SIDED CLR 1/4"X5YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 300LSE
Backing, Carrier :
Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Color :
Clear
Length :
15' (4.6m) 5 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
200°F (93°C) Max
Thickness :
0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Thickness - Adhesive :
0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Usage :
Width :
0.25" (6.35mm) 1/4"