301+ 18MMX55M
Manufacturer:
3M
Part Number:
301+ 18MMX55M
Category:
Tape
Description:
3M PERFORMANCE YELLOW MASKING TA
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Yellow
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
225°F (107°C) Max
Thickness :
0.0054" (5.4 mils, 0.137mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Paint Masking
Width :
0.71" (18.00mm)