201+ 12MMX55M
Part Number:
201+ 12MMX55M
Description:
3M GENERAL USE MASKING TAPE 201+
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Tan
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
200°F (93°C) Max
Thickness :
0.0044" (4.4 mils, 0.112mm)
Usage :
General Purpose
Width :
0.47" (12.00mm)