3M 4926 CIRCLE-0.5"-250
Manufacturer:
3M
Part Number:
3M 4926 CIRCLE-0.5"-250
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL COAT GRY 1/2" DIA 250PK
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Paper
Color :
Gray
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
200°F (93°C)
Thickness :
0.0150" (15.0 mils, 0.381mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Usage :
General Purpose
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2" dia