GPT-020-12MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
GPT-020-12MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL SIDED TRANS 0.47"X55YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Polypropylene
Color :
Transparent
Length :
165' (50.2m) 55 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
194°F (90°C) Max
Thickness :
0.0083" (8.3 mils, 0.211mm)
Thickness - Adhesive :
0.0080" (8.0 mils, 0.202mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0004" (0.4 mils, 0.010mm)
Usage :
Width :
0.47" (12.00mm)